Slavnostní vyhlášení nejlepších leteckých sportovců a osobností čs. letectví

V pátek 18. dubna 2014 byly vyhlášeni nejlepší letečtí sportovci a osobnosti čs. letectví za rok 2013 v prostorách nádherného muzea letectví na letišti v Mladé Boleslavi pod osobní záštitou předsedy parlamentu Jana Hamáčka. Kromě něho se vyhlášení zúčastnili i předseda parlamentního Podvýboru pro inovace, letectví a kosmonautiku ing. František Laudát, poslanec Europarlamentu ing. Jaromír Kohlíček, senátor Bc.Stanislav Mackovík, generální ředitel Úřadu pro civilní letectví ČR ing. Josef Rada a mnozí další představitelé českého letectví. Přestože termín byl v den začátku velikonočních svátků, byla účast obdivuhodná. Každoroční slavnost je již vžitou tradicí, kterou založil Klub leteckých novinářů ČR. Jmenovitě tehdejší šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika L+K Josef Frýba, dr. Karel Helmich a Jiří Šubrt ve snaze pomoci zviditelnit československé letectví i úspěchy našich leteckých sportovců a koordinovat činnost leteckých publicistů a novinářů. Spolupořadatelem se pak stal Aeroklub ČR a Letecká amatérská asociace. Vznikla tak tradice, která našla své místo mezi uznávanými významnými leteckými akcemi v České republice. Letošní setkání bylo již třiadvacáté.

 

Klub leteckých novinářů každoročně oceňuje významné letecké osobnosti a letecké sportovce, kteří se v uplynulém roce zasloužili o dobré jméno a popularizaci českého a československého letectví. Za rok 2013 diplom Klubu leteckých novinářů obdrželi ing. Vladimír Handlík, ing. Jan Kunovský, ing. Aleš Kubíček, Jan Klaban, ing. Radek Skalický a ing. Zbyněk Tvrdík.

Ing. Vladimír HANDLÍK, neúnavný organizátor a nadšený propagátor letectví, za iniciaci vzniku Leteckého muzea v Mladé Boleslavi a za mimořádné úsilí při jeho realizaci.

Ing. Jan KUNOVSKÝ, jeden z nestorů československého balonového létání, za celoživotní přínos českému balonovému létání.

Ing. Aleš KUBÍČEK, úspěšný konstruktér a výrobce horkovzdušných balonů, za podporu rozvoje balonového létání a úspěšné šíření dobrého jména čs. balonového sportu a čs. leteckého průmyslu.

Jan KLABAN, dlouholetý pracovník Leteckého muzea ve Kbelích, za stavbu čs. historického letounu Be-50 Beta Minor a za celoživotní přínos čs. leteckému muzejnictví.

Ing. Radek SKALICKÝ, konstruktér společnosti Avia Propeller, za konstrukci nového vrtulového regulátoru pro motory Lycoming a Continental řady P-800 a regulátoru pro turbínové motory GE-H-80.

Ing. Zbyněk TVRDÍK, vedoucí pracovník společnosti Avia Propeller, za dlouhodobě úspěšnou konstruktérskou a manažerskou činnost ve vývoji a výrobě vrtulí leteckých motorů.

Ocenění udělovala i Letecká amatérská asociace ČR, Svaz leteckých modelářů ČR a Klub historických kluzáků a také Český balonový svaz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.